Czy wiecie, że niemiecki Finanzamt (urząd skarbowy) opodatkowuje dochody pochodzące z handlu narkotykami i innymi środkami odurzającymi? Innymi słowy: państwo czerpie korzyści z dochodów uzyskanych w wyniku popełnienia przestępstwa. Czy takie rozwiązanie jest Waszym zdaniem słuszne?
Warto podkreślić, że takie rozwiązanie jest dość nietypowe i tylko nieliczne państwa (m.in. Niemcy) zdecydowały się na jego wprowadzenie. Przeciwnicy takiego pomysłu wskazują, że państwo nie powinno czerpać korzyści z działalności sprzecznej z prawem, tylko powinno przeciwdziałać takiej działalności.
Niemieckie organy mają jednak odmienne zdanie na ten temat.
W praktyce wygląda to zatem tak, że osoby sprzedające narkotyki muszą liczyć się nie tylko z karą wymierzoną przez sąd w postępowaniu karnym, ale również z koniecznością zapłaty dwóch rodzajów podatków:
– podatku dochodowego (który trafia do kasy państwa)
oraz
– podatku od działalności gospodarczej (który trafia do kasy danego kraju związkowego – Landu).
Ponadto warto zaznaczyć, że handlarze narkotyków i innych substancji odurzających, którzy nie uiszczą naliczonych przez Finanzamt podatków mogą narazić się na postępowanie karne-skarbowe za oszustwo podatkowe polegające na uszczupleniu należnego podatku.
Tym samym w przypadku handlarzy w grę wchodzą konsekwencje trzech rodzajów:
1) karne – za sprzedaż narkotyków;
2) podatkowe – od uzyskanych dochodów;
3) karne-skarbowe – w przypadku nieuiszczenia należnych podatków.
Pojawia się zatem bardzo istotne pytanie – czy państwo, które opodatkowuje dochody pochodzące z przestępstwa i tym samym czerpie korzyści w postaci wpływów do Skarbu Państwa nie uznaje tym samym tej nielegalnej działalności?
Ponadto, czy taka działalność państwa, które uzyskuje korzyści z działalności sprzecznej z prawem nie wyczerpuje znamion prania brudnych pieniędzy (czyli wprowadzenia do legalnego obrotu pieniędzy lub innych wartości majątkowych uzyskanych z nielegalnych źródeł)?
Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie jest Wasze zdanie na ten temat!
Czy państwo powinno czerpać korzyści z dochodów uzyskanych w wyniku popełnienia przestępstwa?
Czy w takiej sytuacji opodatkowaniu powinny podlegać również dochody uzyskane np. na skutek kradzieży samochodów albo paserstwa? Dajcie Nam koniecznie znać, co sądzicie na ten temat!
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151