Jeździsz po Niemczech samochodem? Pamiętaj, aby nigdy nie jeździć na tzw. podwójnym gazie! Od tego zależy bezpieczeństwo Twoje, Twoich współpasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Statystyki są jednak przerażające – co roku rośnie liczba pijanych kierowców. Dlatego dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z informacjami o odpowiedzialności za prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu w Niemczech.
W Niemczech (podobnie jak w Polsce), jazda samochodem pod wpływem alkoholu może zostać zakwalifikowana jako wykroczenie albo jako przestępstwo. Jednak przesłanki, na podstawie których czyn kwalifikuje się jako przestępstwo albo wykroczenie są zupełnie inne.
Zgodnie z § 24a niemieckiej ustawy o ruchu drogowym, jeśli pomiar alkomatem (lub badanie krwi) wykazuje stężenie alkoholu we krwi 0,5‰ lub większe (0,25 mg/l lub większe) to mamy do czynienia z wykroczeniem. Jest ono karane jest grzywną do trzech tysięcy euro.(!)
UWAGA! Przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy kierowca, mimo iż pomiar stężenia alkoholu wykazał u niego 0,5‰ lub więcej (0,25 mg/l lub więcej), potrafi PROWADZIĆ BEZPIECZNIE POJAZD!
Jeżeli bowiem kierowca nie potrafi prowadzić bezpiecznie pojazdu to zastosowanie znajdują przepisy niemieckiego kodeksu karnego (StGB), które przewidują odpowiedzialność za popełnienie PRZESTĘPSTWA.
Zgodnie z § 316 StGB, kierowca, który wskutek spożycia alkoholu (lub innych środków odurzających) nie jest w stanie prowadzić pojazdu bezpiecznie, podlega karze pozbawienia wolności do roku lub karze grzywny.
Należy zatem podkreślić, iż kluczową przesłanką, która kwalifikuje prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w Niemczech jako wykroczenie lub przestępstwo jest ,,BEZPIECZNE PROWADZENIE POJAZDU’’.
W orzecznictwie przyjmuje się, że wartością, po której osiągnięciu lub przekroczeniu mamy do czynienia z bezwzględną niezdolnością do bezpiecznego kierowania pojazdem jest 1,1‰ – wtedy zawsze mamy do czynienia z przestępstwem.
Jeżeli stężenie alkoholu we krwi kierowcy nie osiąga wartości 1,1‰, to ocena zachowania kierowcy decyduje o tym, czy sprawca poniesie odpowiedzialność karną za wykroczenie czy za przestępstwo.
Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu można otrzymać również czasowy zakaz prowadzenia pojazdów (Fahrverbot – od miesiąca do 6 miesięcy) albo nawet utracić uprawnienia do kierowania pojazdami (Entziehung der Fahrerlaubnis – czasowo albo na zawsze).
Są to podstawowe informacje o odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu w Niemczech, które każdy powinien znać!
Pozdrawiamy serdecznie z polsko-niemieckiego pogranicza!