Wstęp: Bundestag zdecydował – legalizacja marihuany w Niemczech staje się faktem
Niemiecki Bundestag podjął decyzję – legalizacja marihuany w Niemczech staje się faktem. W piątek, 23 lutego 2024 r., parlament przegłosował ustawę, która ma zmienić podejście do konopi indyjskich w Niemczech. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 kwietnia 2024 r., otwierając nowy rozdział w polityce narkotykowej kraju. Co istotne – nad ustawą będzie głosował jeszcze Bundesrat najprawdopodobniej 22 marca 2024 r.
Cel legalizacji: Ochrona zdrowia i walka z czarnym rynkiem
Celem nowych przepisów jest poprawa ochrony zdrowia, wzmocnienie edukacji i profilaktyki związanej z konopiami indyjskimi, ograniczenie nielegalnego rynku konopi indyjskich oraz wzmocnienie ochrony dzieci i młodzieży.
Wyraźną ulgę ma odczuć również wymiar sprawiedliwości, który jest „zapchany” sprawami związanymi z marihuaną.
W uzasadnieniu zmian można znaleźć informacje, że:
- palenie marihuany pozyskiwanej z czarnego rynku często wiąże się z zwiększonym ryzykiem zdrowotnym, ponieważ może ona zawierać trujące dodatki czy zanieczyszczenia, których działanie trudno ocenić;
- konsumpcja konopi, pomimo istniejących zakazów, zwłaszcza wśród młodych ludzi, wzrasta.
Nowe przepisy: co się zmienia?
Posiadanie marihuany w Niemczech w 2024 r.
Zgodnie z procedowanym projektem legalne ma być posiadanie przez osoby dorosłe:
1. do 25 gramów suszu na własny użytek;
2. do 3 roślin konopi indyjskich w hodowli domowej na własny użytek;
3. do 50 gramów suszu z hodowli domowej.
Posiadanie marihuany w Niemczech – kary
Przekroczenie dozwolonej ilości roślin lub suszu będzie skutkować sankcjami prawnymi.
Osoba, która będzie posiadała więcej niż trzy żywe rośliny konopi indyjskich lub posiadała więcej niż 25 gramów marihuany będzie podlegała karze pozbawienia wolności do 3 lat lub karze grzywny.
Drobne przekroczenie tj. do 30g (ad. 1) albo 60g (ad. 3) będzie stanowiło wykroczenie.
Jazda pod wpływem marihuany w Niemczech
Procedowana legalizacja marihuany w Niemczech nie oznacza legalizacji jazdy pod jej wpływem! Wręcz przeciwnie – ustawa uchwalona przez Bundestag w ubiegłym tygodniu nie zmieniła przepisów dotyczących dopuszczalnych wartości THC we krwi kierowcy.
Jazda pod wpływem marihuany w Niemczech może zostać zakwalifikowana jako wykroczenie albo przestępstwo.
Przestępstwo kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających popełnia kierowca, który nie jest w stanie bezpiecznie kierować pojazdu i wykazuje typowe symptomy po spożyciu marihuany (niem. Ausfallerscheinungen). Na podstawie §316 StGB grozi za to kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do 1 roku.
Jazda pod wpływem marihuany zostanie zakwalifikowana jako wykroczenie na podstawie §24a ust. 2 StVG, gdy kierowca nie będzie wykazywał typowych symptomów po spożyciu i będzie bezpiecznie prowadził pojazd.
Limit THC we krwi w Niemczech
Co ważne, obecnie obowiązujący limit wynoszący 1,0 nanograma THC na mililitr surowicy krwi nie został zmieniony przy okazji uchwalenia ustawy o legalizacji marihuany. Dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany, dopóty będą obowiązywały aktualne limity.
Warto podkreślić, że ministerstwo transportu powołało interdyscyplinarną grupę ekspertów, która ma ustalić dopuszczalne wartości THC we krwi podczas jazdy. Oczekuje się, że efekty działań ekspertów i nowe limity pojawią się wiosną i będą miały wpływ zarówno na odpowiedzialność karną kierowców jak i na ewentualne odebranie uprawnień i skierowanie na badanie MPU.
Z drugiej strony sceny politycznej oraz w niektórych mediach pojawiają się jednak głosy, że brak zmian przepisów dotyczących dopuszczalnych wartości THC we krwi podczas jazdy wprowadza tak naprawdę zakaz spożywania marihuany tylnymi drzwiami.
Jak ostatecznie zostanie rozstrzygnięta ta kwestia oraz czy ewentualne zmiany w karalności za jazdę pod wpływem marihuany wejdą w życie razem z legalizacją marihuany (planowaną na 1 kwietnia 2024 r.) przekonamy się, gdy (i o ile) koalicja rządowa dojdzie do porozumienia.
Reakcje i kontrowersje
Debata publiczna
Legalizacja marihuany wywołała szeroką debatę. Z jednej strony, pojawiają się głosy entuzjastyczne, traktujące zmianę jako rewolucję. Z drugiej, krytycy wskazują na potencjalne ryzyko związane z łatwiejszym dostępem do narkotyków.
Dalsze kierunki działania
Ministerstwo Transportu powołało interdyscyplinarną grupę ekspertów, mającą ustalić nowe limity THC we krwi kierowców. Wyniki ich pracy mogą wpłynąć na przyszłe regulacje i zasady dotyczące odpowiedzialności za jazdę pod wpływem.
Podsumowanie: Co dalej z legalizacją marihuany w Niemczech?
Decyzja o legalizacji marihuany w Niemczech to krok w stronę nowej polityki narkotykowej. W nadchodzących miesiącach kluczowe będzie obserwowanie, jak nowe przepisy wpłyną na społeczeństwo niemieckie oraz czy i jakie dodatkowe zmiany zostaną wprowadzone, by dostosować przepisy do nowej rzeczywistości.
Potrzebujesz pomocy w sprawie karnej w Niemczech? Zapoznaj się z naszą ofertą:
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151