Wakacje w pełni, więc śpieszymy z postem edukacyjnym, który może się przydać, gdy zechcemy przywieźć sobie z podróży jakieś alkoholowe bądź tytoniowe specjały. Dzisiaj informacja o limitach przewozu alkoholu i wyrobów tytoniowych w krajach Unii Europejskiej! Udostępnij nasz wpis, aby również Twoi znajomi wiedzieli co i w jakiej ilości mogą przewozić między Niemcami (lub Polską) a innymi krajami należącymi do Unii Europejskiej!
Dzisiejszym wpisem chcemy Wam przypomnieć, że istnieją pewne ograniczenia w ilości alkoholu i wyrobów tytoniowych, które można przewozić pomiędzy krajami Unii Europejskiej na własny użytek. To bardzo ważne zagadnienie, ponieważ szczególnie w wakacje spotykamy się z dużą ilością spraw Naszych Klientów, którzy bardzo często z braku wiedzy przywożą sobie do Polski bądź do Niemiec z innych krajów UE alkoholowe lub tytoniowe specjały w ilości, która przekracza dozwolone limity, co prowadzi do wielu problemów.
Warto zaznaczyć, iż wskazane na grafice limity odzwierciedlają zawarte w przepisach prawnych krajów Unii Europejskiej domniemanie, iż taka ilość alkoholu bądź wyrobów tytoniowych przeznaczona jest dla celów prywatnych (do własnego użytku). Jeżeli zaś przewozimy między krajami UE alkohol bądź wyroby tytoniowe w ilościach większych niż wskazano na grafice to narażamy się na domniemanie, że produkty te mają służyć nie celom prywatnym, a celom związanym z działalnością gospodarczą – innymi słowy przyjmuje się, że mają one być np. sprzedawane. Domniemanie to można obalić, jednak należy wystosować odpowiednie stanowisko w tej sprawie do urzędu celnego.
Przewóz alkoholu i wyrobów tytoniowych w celach związanych z działalnością gospodarczą prowadzi do obowiązku zapłacenia podatku (!), wyliczanego z uwzględnieniem ilości i rodzajów przewożonych towarów. Należy podkreślić, że nie są to małe kwoty! Dlatego zawsze warto pamiętać o przedstawionych przez nas limitach i dozwolonych ilościach alkoholu i wyrobów tytoniowych, aby nie narazić się na wystawienie przez urząd celny (niem. Hauptzollamt) decyzji podatkowej (niem. Steuerbescheid), nakładającej obowiązek zapłaty podatku (akcyzy)!.
Jeżeli Tobie bądź Twoim znajomym zdarzyło się przekroczyć dozwolone limity, co doprowadziło do wystawienia decyzji podatkowej to skontaktuj się z Nami – wiemy jak ci pomóc! Udostępnij nasz wpis na swojej tablicy, by dotarł do jak największej ilości osób!
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Kancelaria adwokacka Dr. Kamila Matthies, LL.M.
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151