Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Live: Jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających w Niemczech – co Ci grozi?

jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających w niemczech - co ci grozi

Czy wiesz, co grozi Ci w Niemczech za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających? Zapraszamy do obejrzenia naszego webinaru, podczas którego wyjaśniamy, co grozi w Niemczech za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Webinar: Jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających w Niemczech

 

”Pijesz – nie jedź” – to podstawowa zasada, którą powinien znać i przestrzegać każdy kierowca! Statystyki pokazują jednak, że niestety nie każdy kierowca, który wsiada za kierownicę jest trzeźwy. 😞

W Niemczech (podobnie jak w Polsce), jazda samochodem pod wpływem alkoholu może zostać zakwalifikowana jako wykroczenie albo jako przestępstwo. Jednak przesłanki, na podstawie których czyn kwalifikuje się jako przestępstwo albo wykroczenie są zupełnie inne.

Odpowiedzialność za wykroczenie

Zgodnie z § 24a niemieckiej ustawy o ruchu drogowym jeśli badanie krwi wykazuje stężenie alkoholu we krwi 0,5‰ lub większe to mamy do czynienia z wykroczeniem – pod warunkiem, że kierowca prowadzi pojazd bezpiecznie (patrz poniżej!).

Wykroczenie w takiej sytuacji popełnia nie tylko osoba, która umyślnie wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu, ale również, gdy robi to nieumyślnie!

Za wykroczenie można otrzymać mandat do 3 000 euro (!) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec od 1 do 3 miesięcy (Fahrverbot).

Ponadto – co do zasady – wszczyna się drugie postępowanie (obok wykroczeniowego) – tj. postępowanie administracyjne, w którym urząd ds. ruchu drogowego odbiera uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

Uwaga! przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy kierowca, mimo iż pomiar stężenia alkoholu wykazał u niego 0,5‰ lub więcej, potrafi prowadzić bezpiecznie pojazd.

Co oznacza wyrażenie ,,bezpieczne prowadzenie pojazdu”?
Przesłankami przemawiającymi za tym, że Kierowca nie jest zdolny do prowadzenia pojazdu w sposób bezpieczny są np. jazda wężykiem, zataczanie się, bełkotanie.

Czasem zdarza się, że prokuratura próbuje połączyć określone naruszenia zasad ruchu drogowego (np. przekroczenie prędkości, przekroczenie linii ciągłej) z tym, że kierowca będący pod wpływem alkoholu nie potrafi bezpiecznie prowadzić pojazdu. Wtedy jednak organy ścigania muszą wykazać, że określone naruszenie było spowodowane konkretnie przez wpływ alkoholu, a nie przez inne okoliczności.

O tym czy Kierowca prowadzi pojazd w sposób bezpieczny decyduje prokuratura albo sąd np. na podstawie zeznań policjantów kontrolujących kierowcę lub świadków.

W orzecznictwie przyjmuje się, że wartością, po której osiągnięciu lub przekroczeniu mamy do czynienia z bezwzględną niezdolnością do bezpiecznego kierowania pojazdem jest 1,1‰. Wtedy zawsze mamy do czynienia z przestępstwem. Jest to domniemanie, którego nie można obalić.

Odpowiedzialność za przestępstwo na podstawie § 316 niemieckiego kodeksu karnego (StGB)

Sytuacja nr 1: Jeżeli badanie krwi wykazuje stężenie alkoholu we krwi 0,3‰ lub większe, a kierowca nie potrafi bezpiecznie prowadzić pojazdu to mamy do czynienia z przestępstwem.

Sytuacja nr 2: Jeżeli badanie krwi wykazuje stężenie alkoholu na poziomie 1,1‰ lub większe to zawsze jest to przestępstwo (absolutna niezdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu).

Za przestępstwo z § 316 StGB grozi kara pozbawienia wolności do jednego roku albo kara grzywny.

Ponadto sąd z reguły orzeka o odebraniu uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

Uwaga!

Warto podkreślić, że niemiecki kodeks karny odróżnia przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu (§316 StGB) od przestępstwa stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu (§ 315c StGB).

Stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu zostało uregulowane w § 315c StGB. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu stworzy się konkretne zagrożenie dla życia, nietykalności cielesnej innych osób lub obcych rzeczy o znacznej wartości.

Przykładowo: kierowca prowadzi samochód pod wpływem alkoholu i uderza w inny samochód. Kierowca uderzonego samochodu nie odnosi żadnych obrażeń, ale zostało stworzone konkretne zagrożenie dla jego życia i zdrowia. To już wystarczy do przypisania sprawcy odpowiedzialności z § 315c StGB.

Za przestępstwo stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu grozi grzywna albo kara pozbawienia wolności do lat 5.

Gdyby w opisanym przykładzie kierowca uderzonego samochodu doznał jakichś obrażeń, to sprawca odpowiadałby nie tylko za popełnienie czynu z § 315c StGB, ale również np. za nieumyślne uszkodzenie ciała.

Z pozdrowieniami z Frankfurtu nad Odrą 🙂
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151

 

https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/videos/901624784104354

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.