Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Nakaz karny (Strafbefehl) to nie mandat!

nakaz karny Strafbefehl to nie mandat

Nasza ostatnia ankieta potwierdziła nasze obawy. Niestety bardzo dużo osób błędnie uważa, że niemiecki nakaz karny (Strafbefehl) to zwykły mandat. Wobec tego chcemy wyjaśnić tę kwestię raz na zawsze – nakaz karny to nie mandat (!), to wyrok skazujący wydawany przez sąd bez przeprowadzania rozprawy i doręczany adresatowi w formie listu.

Postępowanie karne postrzegane jest przez większość osób jako długi proces przed sądem, gdzie przesłuchuje się świadków, przeprowadza różne dowody, a oskarżony wyjaśnia, co się wydarzyło.

Niemiecki kodeks postępowania karnego (Strafprozessordnung – StPO) przewiduje jednak możliwość zastosowania ,,uproszczonego” postępowania zwanego postępowaniem nakazowym, które prowadzi do wydania nakazu karnego (niem. Strafbefehl).

Cechą charakterystyczną postępowania nakazowego jest to, że sąd po zapoznaniu się z wnioskiem i dokumentacją przedłożoną przez prokuraturę stwierdza, czy istnieje wystarczające podejrzenie popełnienia przestępstwa przez podejrzanego, a jeżeli tak, to wydaje – bez przeprowadzania rozprawy – pisemny nakaz karny.

Należy podkreślić, iż w przeciwieństwie do wyroku skazującego, w którym sąd stwierdza winę sprawcy, w postępowaniu nakazowym sąd stwierdza jedynie, że istnieje wystarczające podejrzenie popełnienia przestępstwa i wymierza karę za popełniony czyn – podobnie jak w wyroku wydawanym po przeprowadzeniu rozprawy.

W nakazie karnym sąd może jako karę orzec wyłącznie karę grzywny lub karę do roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Nakaz karny (Strafbefehl) może zostać wydany przez niemiecki sąd wyłącznie w stosunku do występków (niem. Vergehen). Występek to jedna z dwóch kategorii czynów zabronionych wskazanych w niemieckim kodeksie karnym. Druga kategoria czynów zabronionych to zbrodnia (niem. Verbrechen).

Występki i zbrodnie odróżnia się przy pomocy minimalnej kary, która grozi za ich popełnienie. Ze zbrodnią mamy do czynienia, gdy ustawowa kara wynosi co najmniej jeden rok pozbawienia wolności. Jeżeli zaś minimalna kara, która może zostać wymierzona za popełniony czyn jest niższa od jednego roku pozbawienia wolności to mamy do czynienia z występkiem (niem. Vergehen).

Postępowanie nakazowe charakteryzuje się tym, że jest ono szybkie i tanie, ponieważ nie wymaga przeprowadzania długich rozpraw oraz nie generuje kosztów związanych z postępowaniem dowodowym takich jak np. przygotowywanie opinii przez biegłych.

Istnieje jednak duże niebezpieczeństwo, iż osoba, która otrzymuje taki pisemny wyrok skazujący w formie nakazu karnego (w którym najczęściej wymierza się karę grzywny) traktuje ten nakaz jak zwykły mandat i rezygnuje ze złożenia sprzeciwu, co oznacza, iż przyjmuje wymierzoną przez sąd karę, a wyrok staje się prawomocny.

O tym, jak przebiega postępowanie nakazowe oraz jakie skutki wywołuje nakaz karny oraz jak można się od niego odwołać opowiemy w kolejnych wpisach.

Daj nam znać, jeśli chcesz, abyśmy wyjaśnili, czy kara otrzymana w nakazie karnym będzie widoczna w rejestrach karnych w Polsce i w Niemczech.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech

info@adwokatniemcy.net

+48 696 568 151

https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/4198721496899227

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.