W ostatnim naszym wpisie wyjaśnialiśmy, że niemiecki nakaz karny (Strafbefehl) to nie mandat (!), to wyrok skazujący wydawany przez sąd bez przeprowadzania rozprawy i doręczany adresatowi w formie listu. W nakazie karnym sąd może jako karę orzec karę grzywny lub karę do roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. O tym, czym charakteryzuje się postępowanie nakazowe możecie poczytać w naszym poprzednim wpisie:
https://bit.ly/NakazkarnyNiemcy
Jakie podmioty biorą udział w postępowaniu nakazowym oraz jak ono przebiega?
Podmiotem inicjującym postępowanie nakazowe jest co do zasady niemiecka prokuratura (Staatsanwaltschaft). W niektórych sprawach może być to również np. Familienkasse (np. przy wyłudzeniu Kindergeld) albo Zollamt (np. przy niepłaceniu podatku drogowego).
Podmiotem, który rozstrzyga, czy istnieje wystarczające podejrzenie popełnienia przestępstwa i czy istnieją podstawy do wydania nakazu karnego jest sąd najniższego szczebla (Amtsgericht), w składzie jednego sędziego do spraw karnych.
W pierwszej kolejności prokuratura po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego i po zebraniu dowodów uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa przygotowuje wniosek o wydanie nakazu karnego (Strafbefehlsantrag).
Następnie prokuratura składa wniosek o wydanie nakazu karnego wraz z uzasadnieniem i wskazaniem kary do właściwego miejscowo sądu najniższego szczebla (Amtsgericht).
Wniosek o wydanie nakazu karnego rozpoznaje sąd w składzie jednego sędziego do spraw karnych na posiedzeniu niejawnym.
Sąd po zapoznaniu się z wnioskiem ma następujące możliwości:
- może odrzucić wniosek prokuratury o wydanie nakazu karnego jeżeli uzna, że nie istnieje wystarczające podejrzenia popełnienia przestępstwa;
- może skierować wniosek na rozprawę, jeżeli np. ma wątpliwości co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy lub jeżeli chce wymierzyć inną karę niż oznaczoną przez prokuraturę we wniosku;
- może wydać nakaz karny jeśli uzna, że istnieje wystarczające podejrzenie popełnienia przestępstwa przez wskazaną we wniosku osobę i akceptuje zaproponowaną we wniosku karę.
Na etapie rozstrzygania przez sąd o nakazie karnym niemiecki ustawodawca przyznał podejrzanemu bardzo ważne uprawnienie. Jeżeli prokuratura wnosi o wymierzenie kary pozbawienia wolności do jednego roku z warunkowym zawieszeniem jej wykonania to sąd ma obowiązek przydzielenia podejrzanemu obrońcy z urzędu (Pflichtverteidiger), jeżeli podejrzany nie posiada obrońcy z wyboru.
Po wydaniu nakazu karnego sąd ma obowiązek prawidłowo doręczyć go oskarżonemu. Otrzymując nakaz karny oskarżony dowiaduje się o stawianym mu zarzucie i wymierzonej karze. Od dnia skutecznego doręczenia nakazu rozpoczyna biec termin do jego zaskarżenia (tj. termin do złożenia sprzeciwu) .
Uwaga! Jeżeli sprzeciw nie zostanie wniesiony w terminie (tj. w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu) to nakaz karny staje się prawomocny, a osoba w nim wskazana zostaje prawomocnie skazana.
O tym, jakie skutki wywołuje nakaz karny oraz jak należy postępować, aby skutecznie się od niego odwołać opowiemy w kolejnych wpisach. Daj nam koniecznie znać, jeśli chcesz, abyśmy wyjaśnili, czy kara otrzymana w nakazie karnym będzie widoczna w rejestrach karnych w Polsce i w Niemczech.
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151
https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/4214324168672293