Prowadzisz agencję celną na terenie Niemiec albo pracujesz jako agent celny i pomagasz przedsiębiorcom w zgłaszaniu towarów do odprawy przez niemiecki system celny ATLAS? Jeżeli tak, to powinieneś znać zasady odpowiedzialności za towary, które zgłaszasz! Bez tej wiedzy narażasz się na współodpowiedzialność za należności celno-podatkowe, które często opiewają na setki tysięcy euro, a ponadto na odpowiedzialność karną-skarbową!
Koniecznie zapoznaj się z Naszym wpisem, aby uniknąć problemów podatkowych i karnych-skarbowych w Niemczech! To naprawdę bardzo poważne sprawy, ponieważ urząd celny dość niedawno nałożył na pracownika agencji celnej podatek w wysokości prawie 100 000 euro!
Daj nam znać, czy uważasz, że obciążanie agentów celnych, którzy reprezentują przedsiębiorcę w czynnościach prowadzonych przed organami celnymi odpowiedzialnością za należności celno-podatkowe jest słusznym rozwiązaniem.
- Sprowadzanie do Niemiec towarów spoza Unii Europejskiej, a w szczególności z Chin staje się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Wielu przedsiębiorców ogranicza w ten sposób koszty produkcji oraz personelu.
- Ponadto, aby uniknąć formalności przed niemieckim urzędami celnymi korzystają z pomocy wyspecjalizowanych agencji celnych, które m.in. zgłaszają w imieniu przedsiębiorcy towary do odprawy przez elektroniczny system ATLAS.
- Coraz częściej dochodzi jednak do sytuacji, że w towarach, które przyjeżdżają do Niemiec spoza Unii ukrywane są wyroby tytoniowe, które podlegają obowiązkowi odpowiedniego zgłoszenia oraz zapłacenia podatku.
- W takiej sytuacji agenci celni najczęściej nie wiedzą co tak naprawdę znajduje się w przywiezionych towarach, co prowadzi do tego, że nie dokonują zgłoszenia towarów tytoniowych do urzędu celnego.
- Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ to na agentach celnych ciąży obowiązek zgłaszania towarów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, ponieważ reprezentują oni przedsiębiorcę, który towary sprowadza.
- Gdy podczas kontroli urzędu celnego okaże się, że w towarach, które przyjechały do Niemiec ukryte są wyroby tytoniowe, które nie zostały zameldowane przez agenta (mimo, że ten o nich nie wiedział!) to urząd celny wystawi decyzję podatkową właśnie na tego agenta.
- Agent celny jest bowiem współodpowiedzialny tzn. jest dłużnikiem podatkowym za należności celno-podatkowe, które powstały w związku z wprowadzeniem do obrotu gospodarczego towarów, które zgodnie z przepisami celnymi podlegają obowiązkowi zgłoszenia i zapłacenia podatku.
- Brak wiedzy o tym, że w zgłoszonych towarach znajdują się np. papierosy albo inne wyroby tytoniowe nie wyłącza odpowiedzialności agenta celnego, ponieważ jego odpowiedzialność ma charakter w pełni obiektywny.
Uwaga! Jeżeli agent celny wie, że w wwożonych towarach znajdują się np. papierosy to naraża się dodatkowo na odpowiedzialność karną-skarbową za oszustwo podatkowe!
Dlatego jeżeli prowadzisz agencję celną, pracujesz w niej albo korzystasz z jej usług to koniecznie pamiętaj o zasadach odpowiedzialności za zgłaszane towary. Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach podatkowych, celnych lub karnych-skarbowych to skontaktuj się z Nami – wiemy jak Ci pomóc! 😊
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!