Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Odpowiedzialność podatkowa i karna-skarbowa kierowców za wwożone do Niemiec towary

Po Naszym ostatnim szkoleniu dla kierowców dostaliśmy bardzo dużo pytań od firm logistycznych i kierowców zawodowych o ich odpowiedzialność za wwożone do Niemiec towary, jeżeli podczas kontroli okaże się, że w załadunku znajdują się np. papierosy albo alkohol.

Już na wstępie musimy zaznaczyć, że to bardzo ważna kwestia, ponieważ w skrajnym przypadku na kierowcę może zostać nałożony obowiązek zapłaty wysokiego podatku, a ponadto może zostać postawiony mu zarzut oszustwa podatkowego!

Zacznijmy od tego, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z dwoma rodzajami odpowiedzialności: odpowiedzialnością podatkową oraz odpowiedzialnością karną-skarbową. To, która z nich zostanie kierowcy przypisana oraz co za to grozi zależy od kilku istotnych czynników.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: Kierowca zatrudniony w firmie transportowej otrzymuje zlecenie przetransportowania produktów spożywczych z Polski do Niemiec. Kierowca przyjmuje ładunek, sprawdza prawidłowość dokumentów (m.in. list przewozowy CMR) i rusza w drogę do Niemiec. Po przekroczeniu niemieckiej granicy zostaje on zatrzymany do kontroli przez urząd celny, który po przeprowadzeniu badania przy pomocy skanera (tzw. ,,rentgenu’’) stwierdza, że w kartonach z produktami spożywczymi ukryte są papierosy.

Co grozi kierowcy?

Zasadniczo rozważane będą dwa rodzaje odpowiedzialność:

1️⃣ Odpowiedzialność podatkowa – konkretnie mamy tu do czynienia z obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego za papierosy wwożone na teren Niemiec. Podatek ten wylicza się wg stawek zawartych w ustawie o podatku od wyrobów tytoniowych.

🔸 Co istotne odpowiedzialność podatkowa jest co do zasady odpowiedzialnością obiektywną – oznacza to, że kierowca poniesie tę odpowiedzialność bez względu na to, czy wiedział, że w przewożonym przez niego załadunku znajdują się towary akcyzowe. Ważne jest wyłącznie to, że wwiózł papierosy na teren Niemiec.

🔸 Warto jednak podkreślić, że w ostatnim czasie pojawiło się orzecznictwo niemieckich sądów finansowych, w którym wskazano, że jeżeli kierowca wwozi papierosy na teren Niemiec ‘’w dobrej wierze’’ (tzn. nie wiedząc, że znajdują się one w jego załadunku) to istnieje możliwość starania się o umorzenie podatku ze względów słuszności.

🔸 Ale uwaga! Urząd celny może (ale nie musi) umorzyć nałożony na kierowcę podatek akcyzowy! Orzecznictwo sądów finansowych w żadnym wypadku nie nakłada na urzędy obowiązku uchylania decyzji podatkowych i umarzania podatku akcyzowego!

🔸 Tak naprawdę, to czy obowiązek zapłaty podatku akcyzowego nałożonego na kierowcę zostanie umorzony zależy tylko i wyłącznie od stanowiska urzędu celnego (i od właściwej argumentacji adwokata).

🔸 O Naszym sukcesie w tym zakresie – umorzeniu 27 000 euro podatku pisaliśmy tutaj:
https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/1837634866341247

2️⃣ Odpowiedzialność karna-skarbowa – w naszym przykładowym kazusie kierowca mógłby narazić się na odpowiedzialność karną-skarbową za oszustwo podatkowe (czyli przestępstwo) albo na odpowiedzialność za lekkomyślne uszczuplenie podatku (czyli wykroczenie karno-skarbowe).

➡️ Kiedy kierowca naraża się na zarzut oszustwa podatkowego za niepoinformowaniu urzędu celnego o wwożonych na teren Niemiec produktach akcyzowych – papierosach?

🔸 W przypadku wwiezienia na teren Niemiec papierosów mamy zazwyczaj do czynienia z sytuacją, gdy kierowca nie informuje urzędu celnego (albo policji) o tym, że posiada papierosy, czyli nie informuje o ciążącym na nim obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.

🔸 Za oszustwo podatkowe, zgodnie z § 370 ust. 1 niemieckiej Ordynacji Podatkowej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 albo kara grzywny.

🔸 Ale uwaga! Odpowiadać za oszustwo podatkowe może wyłącznie kierowca, któremu można udowodnić zamiar popełnienia takiego czynu.

🔸 Zamiar popełnienia czynu oznacza, że dana osoba chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, godzi się na to.

🔸 Oznacza to, że oszustwo podatkowe w Niemczech można popełnić tylko umyślnie.

🔸 Gdyby zatem w Naszym kazusie kierowca wiedział o tym, że przewozi papierosy to oprócz opisanej powyżej odpowiedzialności podatkowej naraziłby się również na odpowiedzialność karną-skarbową za oszustwo podatkowe.

➡️ Gdyby jednak kierowca z Naszego kazusu nie wiedział o tym, że w jego załadunku znajdują się papierosy (i nie miał zamiaru popełnienia przestępstwa oszustwa podatkowego) to mógłby narazić się na zarzut popełnienia wykroczenia karno-skarbowego z § 378 niemieckiej Ordynacji Podatkowej – czyli lekkomyślnego uszczuplenia podatku.

🔹 Lekkomyślnie działa ten, kto nie mając zamiaru popełnienia czynu, popełnia go na skutek niezachowania ostrożności wymaganej od niego w danych okolicznościach, mimo, że musiał przewidywać, że w wyniku jego czynu może dojść do uszczuplenia podatku.

🔹 Zgodnie z § 378 niemieckiej Ordynacji Podatkowej za lekkomyślne uszczuplenie podatku grozi kara grzywny do 50 000 euro.

🔹 Oznacza to, że jeżeli kierowca nie wie, że w jego załadunku znajdują się papierosy (bądź alkohol), ale w danych okolicznościach mógł to przewidywać to naraża się na odpowiedzialność za lekkomyślne uszczuplenie podatku (czyli za wykroczenie).

Podsumowując:
➡️Jeżeli kierowca wie, że w jego załadunku znajdują się papierosy (albo inne towary podlegające opodatkowaniu) to naraża się w Niemczech na odpowiedzialność podatkową (czyli obowiązek zapłaty podatku akcyzowego) oraz na odpowiedzialność karną-skarbową – tj. zarzut popełnienia oszustwa podatkowego.

➡️Jeżeli zaś kierowca nie wie, że w jego załadunku znajdują się towary podlegające opodatkowaniu np. papierosy to naraża się na odpowiedzialność podatkową (czyli obowiązek zapłaty podatku akcyzowego, który w wyjątkowych sytuacjach może zostać umorzony) oraz – jeżeli wykaże mu się lekkomyślność – na odpowiedzialność za wykroczenie karno-skarbowe – za lekkomyślne uszczuplenie podatku.

Dajcie Nam koniecznie znać, czy przeczytaliście Nasz post do końca. Jest on naprawdę bardzo ważny! Będziemy wdzięczni za przekazanie tego wpisu dalej – niech i Twoi znajomi dowiedzą się, jaka odpowiedzialność grozi im za przemyt papierosów lub innych towarów podlegających opodatkowaniu!

Jeżeli taka lub podobna sprawa dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej znajomych to skontaktuj się z nami! Wiemy jak Ci pomóc!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.