Pozorna działalność gospodarcza w Niemczech a odpowiedzialność pracodawcy
Prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech i współpracujesz z innymi przedsiębiorcami lub podwykonawcami? Uważaj, aby nie narazić się na podejrzenie zatrudnienia pozornych przedsiębiorców! Jeżeli współpracujesz z podwykonawcą, który prowadzi pozorną działalność gospodarczą to możesz narazić się nie tylko na konieczność zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne wraz z odsetkami, ale również na odpowiedzialność karną za uchylanie się od płacenia podatku dochodowego oraz za uchylanie się od płacenia składek socjalnych!‼️
➡️ W ostatnim czasie w Niemczech coraz bardziej popularne staje się prowadzenie własnej działalności gospodarczej (niem. Gewerbe) i podejmowanie współpracy z innymi przedsiębiorcami jako tzw. podwykonawca. Można to zaobserwować w szczególności w usługach budowlanych, sprzątających i transportowych.
➡️ Często jednak powstawanie nowych, jednoosobowych działalności ma związek z tym, że pracodawcy sugerują pracownikom (bądź potencjalnym pracownikom), aby ci ‘’przekształcili się’’ w jednoosobowe firmy i podejmowali współpracę jako tzw. podwykonawcy, a nie jako pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę.
➡️ Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że za pracownika, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, pracodawca musi płacić cały szereg składek na ubezpieczenie społeczne, które w Niemczech są naprawdę bardzo wysokie. Ponadto pracownika zatrudnionego na umowę chroni wiele przepisów niemieckiego kodeksu pracy.
➡️Jednakże, gdy ktoś zakłada działalność gospodarczą tylko po to, aby świadczyć usługi na rzecz jednego pracodawcy, a ponadto robi to np. we wskazanym miejscu i czasie pod jego kierownictwem i zgodnie z jego instrukcjami, to takie sytuacje mogą budzić daleko idące podejrzenia o prowadzenie pozornej działalności gospodarczej.
➡️ Przedsiębiorcy muszą więc wiedzieć, że podejmując współpracę z podwykonawcą, który prowadzi pozorną działalność gospodarczą, narażają się nie tylko na konieczność zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne wraz z odsetkami, ale również na odpowiedzialność karną i karną-skarbową za uchylanie się od płacenia podatku dochodowego oraz składek socjalnych!
➡️ Dlatego jeżeli współpracujesz z innymi przedsiębiorcami w Niemczech to upewnij się, czy nie prowadzą oni jedynie pozornych działalności.
➡️Ponadto pamiętaj o konsekwencjach zatrudniania pozornych przedsiębiorców, zanim zasugerujesz pracownikowi przekształcenie się w przedsiębiorcę.
➡️Często współpraca z pozornymi przedsiębiorcami jest na początku opłacalna, ale gdy dojdzie do kontroli (a jest ich w ostatnim czasie bardzo dużo!) niestety konsekwencje są bardzo poważne – i to zarówno dla pracodawcy jak i pozornego przedsiębiorcy.
Zachęcam również do zapoznania się z artykułem na temat pozornej działalności gospodarczej w serwisie anwalt.de, który przygotowałam wspólnie z moją aplikantką Katją Scheffler w języku niemieckim:
Scheinselbstständigkeit: rechtzeitig erkennen und abwenden
Pozdrawiam serdecznie z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151