Karę pozbawienia wolności orzeczoną w Polsce można przekazać do wykonania w Niemczech (i odwrotnie), jeżeli zwiększy to szansę na resocjalizację osoby skazanej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem i do podzielenia się opinią, czy większa szansa na resocjalizację to słuszny argument na przekazanie orzeczonej kary do wykonania w innym kraju.
Warto już na wstępie zaznaczyć, iż popełnienie przestępstwa w Polsce i orzeczenie tam kary pozbawienia wolności nie musi wcale oznaczać, że zostanie ona wykonana w polskim zakładzie karnym. Istnieje bowiem możliwość przekazania kary pozbawienia wolności orzeczonej przez polski sąd do wykonania w Niemczech.
Takie rozwiązanie umożliwiają przepisy Decyzji Ramowej Rady Unii Europejskiej 2008/909/WSiSW z dnia 27 listopada 2008 r. o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności – w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej.
Głównym powodem przemawiającym za przekazywaniem kar do wykonania pomiędzy krajami UE jest jak najlepsza resocjalizacja sprawcy. Przyjmuje się bowiem, że kara powinna być wykonywana w miejscu, gdzie szanse na resocjalizację osoby skazanej są największe.
Z tego względu istnieje możliwość wnioskowania do niemieckiej prokuratury (która jest organem postępowania wykonawczego) o przejęcie orzeczonej w Polsce kary pozbawienia wolności do jej wykonania w Niemczech.
Należy podkreślić, że nie każdy skazany może się ubiegać o takie przekazanie. Warunkiem wyjściowym w takiej sytuacji jest posiadanie niemieckiego obywatelstwa albo miejsca stałego pobytu na terenie Niemiec przez okres (co do zasady) co najmniej 5 lat.
Podejmując decyzję o przejęciu kary do wykonania niemiecka prokuratura bierze pod uwagę również więzi osoby skazanej z państwem wykonującym karę np. znajomość języka niemieckiego, posiadanie rodziny na terenie Niemiec, wykonywanie pracy w Niemczech oraz inne czynniki wskazujące na związanie osoby skazanej z Niemcami.
Ponadto na przekazanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w Polsce do wykonania w Niemczech musi zgodzić się nie tylko niemiecka prokuratura, ale również odpowiednie organy polskiego postępowania wykonawczego.
Co ważne, złożenie wniosku o przekazanie kary do wykonania w Niemczech może pomóc osobom ściganym Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym w celu wykonania kary. W sytuacji przejęcia kary do wykonania przez niemieckie organy, wystawiony przez polski sąd Europejski Nakaz Aresztowania staje się bezprzedmiotowy.
Podobny mechanizm działa również w drugą stronę – to znaczy, iż osoba skazana wyrokiem w Niemczech na karę pozbawienia wolności może ubiegać się o przekazanie jej wykonania do Polski.
Właśnie takie transgraniczne, polsko-niemieckie sprawy lubimy najbardziej! Dlatego jeżeli potrzebujecie pomocy przy przekazaniu kary do wykonania w Polsce albo w Niemczech to jesteśmy do dyspozycji!
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
+48 696 568 151