Uwaga! W prawie niemieckim obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące używania, ale przede wszystkim przewożenia przez granicę fajerwerków, petard i innych materiałów pirotechnicznych! Dlatego zastanów się kilka razy, zanim zdecydujesz się kupić fajerwerki w Polsce, by następnie przewieźć je do Niemiec (na sprzedaż, ale również na własny użytek)! Przeczytaj do końca Nasz wpis, aby nie narazić się na karę grzywny lub karę pozbawienia wolności do lat 3!
Od kilkunastu dni obserwujemy na przejściu granicznym Słubice – Frankfurt (Oder) wzmożone kontrole policji i służby celnej. W ciągu dnia nawet co drugi samochód zatrzymywany jest do kontroli :O Tym razem głównym towarem, którego poszukują służby w samochodach nie są papierosy, alkohol czy narkotyki, ale petardy, fajerwerki i inne środki pirotechniczne. Każdego roku przed Sylwestrem wiele osób decyduje się bowiem na ich przewóz z Polski do Niemiec. Dzieje się tak, ponieważ w Niemczech obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące sprzedaży petard.
Po pierwsze w Niemczech sprzedaż fajerwerków jest legalna wyłącznie od 28 grudnia do 31 grudnia. W Polsce takie ograniczenia nie obowiązują. Warto również podkreślić, iż w Niemczech można strzelać wyłącznie w Sylwestra i w Nowy Rok.
Po drugie w Polsce legalnie, bez żadnego pozwolenia można kupić fajerwerki zaliczane do kategorii F1, F2 i F3, a nielegalnie – również przeznaczone dla profesjonalistów fajerwerki z kategorii F4. W Niemczech legalnie można kupić wyłącznie pirotechnikę oznaczoną symbolami F1 i F2, a na fajerwerki z grupy F3 i F4 wymagane jest odpowiednie pozwolenie. Kategorie F1, F2, F3 i F4 przypisywane są środkom pirotechnicznym biorąc pod uwagę kryterium m.in. mocy wystrzału, zawartości materiałów palnych i wybuchowych oraz głośność wybuchu. Fajerwerki z grup F3 i F4 to naprawdę niebezpieczne materiały, o czym niejednokrotnie słyszeliśmy w mediach, gdy petarda urwała komuś rękę, uszkodziła słuch albo poparzyła ciało.
Po trzecie w Niemczech legalnie można sprzedawać wyłącznie środki pirotechniczne, które spełniają określone w ustawach wymagania, dotyczące przede wszystkim certyfikatów bezpieczeństwa (przede wszystkim muszą posiadać certyfikat CE). Takich certyfikatów nie posiadają fajerwerki sprowadzane z Chin, które są w Polsce powszechnie sprzedawane. Polskie fajerwerki również nie zawsze posiadają certyfikat CE!
Po czwarte fajerwerki w Polsce są zdecydowanie tańsze niż w Niemczech, więc wiele osób widzi w tym szansę na świetny, przedświąteczny zarobek…
Jakie reguły obowiązują w zakresie przewożenia fajerwerków przez granicę np. z Polski do Niemiec?
– Przewożąc fajerwerki kategorii F1 i F2 z Polski do Niemiec należy w razie kontroli zgłosić ich posiadanie policji lub służbie celnej. Uwaga! Fajerwerki muszą zawsze mieć certyfikat bezpieczeństwa CE! Brak certyfikatu oznacza, że są one niedopuszczalne!
– Na przewóz materiałów pirotechnicznych z kategorii F3 i F4 trzeba posiadać odpowiednie pozwolenie! Brak pozwolenia na przewóz fajerwerków F3 i F4 oznacza, że są one niedopuszczalne!
– Przewóz niedopuszczalnych fajerwerków (bez certyfikatów, bez pozwolenia w przypadku kategorii F3 i F4) jest zabroniony ustawą o materiałach wybuchowych. Za załamanie tego zakazu grozi kara grzywny lub kara pobawienia wolności do lat 3!
– Przewożone, niedopuszczalne (bez certyfikatów, bez pozwolenia w przypadku kategorii F3 i F4) fajerwerki są zatrzymywane przez służby, a ponadto wszczynane jest postępowanie karne.
Dlatego, aby uniknąć problemów przed Świętami zastanów się kilka razy zanim przewieziesz fajerwerki z Polski do Niemiec! Perspektywa szybkiego zarobku albo chęć strzelania najgłośniejszymi i największymi petardami nie powinna przesłaniać Ci surowych konsekwencji prawnych, które mogą ci grozić!
Pozdrawiamy serdecznie z Frankfurtu nad Odrą!