W ostatnim czasie coraz częściej kontaktują się z Nami osoby z Polski, które popełniły jakieś ,,drobne’’ przestępstwo na terenie Niemiec (np. niezapłacenie podatku, drobna kradzież) i pytają, dlaczego kara którą otrzymali w Niemczech nie widnieje w niemieckim zaświadczeniu o niekaralności, ale znajduje się w polskim zaświadczeniu z Krajowego Rejestru Karnego.
Śpieszymy więc z wyjaśnieniem, dlaczego niektóre niemieckie kary nie będą widoczne w niemieckich wyciągach z rejestru karnego, ale będą one zawsze ujęte w polskim zaświadczeniu.
Warto zacząć od tego, że w Federalnym Centralnym Rejestrze Karnym (niem. Bundeszentralregister) odnotowywane są wszystkie kary: zarówno te wymierzone w wyroku wydawanym po zamknięciu rozprawy głównej oraz te wymierzone w nakazach karnych.
Należy jednak zaznaczyć, iż wyciąg z rejestru karnego może mieć dwie postaci:
– pierwsza – najczęściej spotykana – uproszczone zaświadczenie o niekaralności (niem. einfaches Führungszeugnis) -> w tym wyciągu odnotowywane są co do zasady wszystkie kary z wyjątkiem m.in. kar grzywny poniżej 90 stawek dziennych czy kar pozbawienia wolności poniżej 3 miesięcy, o ile osoba nie była już wcześniej skazana.
– druga – spotykana np. w sytuacji, gdy chcemy podjąć pracę jako urzędnik bądź osoba pracująca z dziećmi lub młodzieżą – rozszerzone zaświadczenie o niekaralności (niem. erweitertes Führungszeugnis) -> w tym wyciągu odnotowywane są bezwzględnie wszystkie wymierzone kary.
Należy wiedzieć, że w ramach współpracy między polskimi i niemieckimi organami wszystkie informacje o przestępstwach popełnionych w Niemczech przez polskich obywateli przesyłane są do Polski.
Z tego względu w momencie, gdy chcemy otrzymać w Polsce zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, to znajdą się w nim informacje o wszystkich popełnionych przestępstwach i wymierzonych karach w Polsce i w Niemczech (o ile się nie zatarły).
Polskie przepisy nie przewidują bowiem takiego wyjątku jak przepisy niemieckie(!), tzn. że w wyciągu nie będą odnotowywane kary grzywny poniżej 90 stawek dziennych czy kary pozbawienia wolności poniżej 3 miesięcy, o ile osoba nie była już wcześniej skazana.
Wobec tego jeżeli np. w Niemczech za kradzież otrzymamy karę grzywny w wysokości 30 stawek dziennych po 10 euro to informacja ta nie znajdzie się w niemieckim uproszczonym zaświadczeniu o niekaralności -> innymi słowy będziemy tam widnieli jako osoba niekarana.
Zaś ta sama informacja będzie już widniała w polskim zaświadczeniu z Krajowego Rejestru Karnego, ponieważ polskie przepisy nie przewidują opisanych wyjątków -> oznacza to, że na gruncie prawa polskiego będziemy osobą karaną.
Warto pamiętać o tych różnicach i znać ten bardzo ważny wyjątek, ponieważ zaświadczenia o niekaralności są bardzo często potrzebne np. gdy poszukujemy nowej pracy!
Jeżeli Ciebie dotknął taki problem to skontaktuj się z Nami! Sprawdzimy, czy po stronie niemieckiej wszystko toczyło się prawidłowo i czy wpis o karalności w ogóle powinien się znaleźć w Twoim zaświadczeniu!
Pozdrawiam serdecznie z Frankfurtu nad Odrą!
Dr. Kamila Matthies, LL.M.
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151