Susz tytoniowy (strips) nie podlega opodatkowaniu akcyzą! Wyrok Sądu we Frankfurcie nad Odrą!
Mamy kolejny duży sukces w sprawie dotyczącej suszu tytoniowego (stripsów)! Sąd we Frankfurcie nad Odrą postanowieniem z dnia 14.12.2020 r. odmówił otwarcia rozprawy głównej w sprawie karnej naszego Klienta oskarżonego o oszustwo podatkowe (na kwotę ponad 170 000 euro!) w związku z wwiezieniem na teren Niemiec suszu tytoniowego! Sąd wskazał, że w sprawie nie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, ponieważ sprzedawany przez Klienta susz nie podlegał opodatkowaniu akcyzą! Taka decyzja jest równoznaczna z uniewinnieniem w postępowaniu karnym-skarbowym!
Główny problem w sprawie dotyczył odpowiedzi na pytanie, czy susz tytoniowy (tzw. strips) nadaje się do palenia w rozumieniu prawa niemieckiego i czy tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Niemiecki urząd celny stał na stanowisku, że sprzedawany przez naszego Klienta susz nadaje się do palenia i w związku z tym wydał decyzję podatkową, a prokuratura skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia w związku z uszczupleniem należności podatkowych.
W Naszym stanowisku wskazaliśmy jednak, że za tytoń nadający się do palenia uznaje się tylko taki tytoń, który spełnia łącznie dwa warunki:
(1) został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków
oraz
(2) nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego.
Następnie wskazaliśmy, iż sprzedawany przez Klienta susz tytoniowy nie spełnia drugiego warunku – to znaczy, że nie nadaje się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego.
Podkreśliliśmy, że sam fakt, że susz tytoniowy w postaci stripsa nadaje się do palenia w rozumieniu, że można go ręcznie skręcić i spalić, nie oznacza jeszcze, że nadaje się on do palenia w rozumieniu niemieckiej ustawy o podatku od tytoniu.
Aby wyrób tytoniowy nadawał się do palenia musi zostać najpierw poddany przemysłowemu procesowi fermentacji. Bez tego procesu palony susz nie ma żadnego smaku oraz zawiera zbyt dużą (wręcz toksyczną) ilość nikotyny.
Sąd we Frankfurcie nad Odrą zgodził się z naszymi argumentami i podkreślił, że nawet potencjalna możliwość ręcznego pocięcia i skręcenia suszu nie świadczy o tym, że strips nadaje się do palenia w rozumieniu niemieckiego prawa podatkowego. ⚠ Innymi słowy susz tytoniowy bez dalszego przetwarzania przemysłowego tj. procesu fermentacji nie nadaje się do palenia i tym samym nie podlega opodatkowaniu.
W związku z tym sąd uznał, że nie istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa oszustwa podatkowego, ponieważ skoro susz nie podlega opodatkowaniu to nie mogło dojść do uszczuplenia należności podatkowej i oszustwa podatkowego.
To bardzo ważne orzeczenie dla wszystkich osób, które zajmują się sprzedażą suszu tytoniowego (tzw. stripsów) na terenie Niemiec.
Mamy nadzieję, że również w tym kierunku pójdzie wyrok Federalnego Trybunału Finansowego, który już wkrótce będzie rozstrzygał tę kwestię.
O dalszym przebiegu sprawy będziemy Was informować na bieżąco!
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151
https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/3272469702857749