Kolejna nasza rewizja uwzględniona! Znajomość dwóch porządków prawnych – polskiego i niemieckiego – znów okazała się kluczowa! Przeczytaj Nasz wpis i przekonaj się, dlaczego mając sprawę karną w Niemczech warto wybrać obrońcę, który zna zarówno prawo polskie jak i niemieckie.
➡️Regułą w postępowaniu karnym jest to, iż sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego i ewentualnym stwierdzeniu winy sprawcy przechodzi do bardzo ważnego punktu – do wymierzenia kary.
➡️Niemiecki ustawodawca w § 46 niemieckiego kodeksu karnego (StGB) wskazał, jakie okoliczności sąd musi wziąć pod uwagę przy wymierzaniu kary za popełniony czyn. Jedną z okoliczności, która wpływa na wymiar kary jest przeszłość sprawcy przed popełnieniem czynu, a konkretnie wcześniejsza jego karalność bądź niekaralność.
➡️Stwierdzenie, czy dana osoba była wcześniej karana bądź nie, wymaga sprawdzenia tego w rejestrze karnym. Sytuacja komplikuje się w przypadku obywateli innych krajów (np. Polski), ponieważ sąd ma obowiązek zbadać, czy Polak, któremu ma wymierzyć karę był wcześniej karany nie tylko w Niemczech, ale również w Polsce. W tym celu sąd niemiecki zwraca się do polskich organów o przesłanie wyciągu z rejestru karnego.
➡️Co najistotniejsze – niemiecki sąd nie może oprzeć swojej argumentacji dotyczącej wymiaru kary na wyciągu z polskiego rejestru karnego bez uprzedniego sprawdzenia, czy popełnione w Polsce czyny byłyby również karalne w Niemczech. Wynika to z tzw. zasady podwójnej karalności czynu, która ma ogromne znaczenie na gruncie międzynarodowego prawa karnego.
➡️Po zapoznaniu się z polską kartą karną naszego Klienta doszliśmy do wniosku, iż większość czynów, za które był on karany w Polsce nie spełnia warunku podwójnej karalności – innymi słowy za ten sam czyn w Niemczech Nasz Klient nie byłby ukarany. Wobec tego w rewizji wskazaliśmy, iż sąd krajowy (Landgericht) przy wymierzaniu kary nie poczynił takiej analizy i niejako z automatu przyjął, iż Nasz Klient ma ,,bogatą’’ historię karną w Polsce, co powoduje, iż należy mu wymierzyć surową karę.
➡️Sąd rewizyjny zgodził się z Naszą argumentacją i uchylił zaskarżony wyrok, podkreślając, iż przy wymierzaniu kary sąd ma obowiązek sprawdzić, czy ,,zagraniczna’’ karalność sprawcy spełnia warunek podwójnej karalności czynów. Jeżeli bowiem sprawca ma w swoim rejestrze karnym takie czyny popełnione w Polsce, które na gruncie prawa niemieckiego nie byłyby karalne, to fakt ten nie może wpływać negatywnie na wymiar kary.
➡️Zatem kolejny raz przekonaliśmy się, jak ważna jest znajomość dwóch porządków prawnych w sprawach Polaków, których bronimy w Niemczech.
Dlatego jeżeli Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny dotyczy taki problem to skontaktuj się z Nami – wiemy jak Ci pomóc!
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Kancelaria adwokacka Dr. Kamila Matthies, LL.M.
https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne