Zabójstwo a morderstwo w Niemczech
Pod Naszym ostatnim wpisem wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja dotycząca tego, czym różnią się w prawie niemieckim zabójstwo i morderstwo. Wiele osób w swoich opiniach odnosiło się do potocznego rozumienia tych dwóch pojęć, co nie do końca odpowiada ich znaczeniu na gruncie niemieckiego kodeksu karnego. W związku z tym poniżej wyjaśniamy, kiedy mamy do czynienia z morderstwem, a kiedy z zabójstwem.
Przestępstwo morderstwa jest uregulowane w § 211 niemieckiego kodeksu karnego (StGB).
Przestępstwa morderstwa dopuszcza się sprawca, który zabija inną osobę:
z żądzy zabijania (aus Mordlust), w celu zaspokojenia popędu płciowego (zur Befriedigung des Geschlechtstriebs), z chciwości (aus Habgier), albo z innych niskich pobudek (aus niedrigen Beweggründen);
w sposób podstępny (heimtückisch) albo okrutny (grausam) albo przy użyciu powszechnie niebezpiecznych środków (mit gemeingefährlichen Mitteln);
w celu umożliwienia popełnienia innego przestępstwa (um eine andere Straftat zu ermöglichen) albo w celu jego ukrycia (um eine andere Straftat zu verdecken).
§ 211 StGB za morderstwo przewiduje wyłącznie karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Zabójstwo (w tzw. typie podstawowym) zostało uregulowane w § 212 StGB.
Za zabójstwo odpowiada sprawca, który pozbawia życia innego człowieka nie będąc przy tym mordercą (nie wypełniając swoim zachowaniem znamion morderstwa z § 211 StGB).
Dla sprawcy zabójstwa § 212 ust. 1 StGB przewiduje karę pozbawienia wolności od 5 do 15 lat.
Co istotne, w szczególnie ciężkim przypadku zabójstwa (ein besonders schwerer Fall des Totschlags) sąd ma możliwość wymierzenia sprawcy zabójstwa kary dożywotniego pozbawienia wolności (§212 ust. 2 StGB).
Poza tym niemiecki kodeks karny wyróżnia dwa inne (tzw. uprzywilejowane) typy zabójstwa:
– Zabójstwo w przypadku mniejszej wagi (np. zabójstwo w afekcie) – § 213 StGB, zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.
– Zabójstwo na żądanie (tzw. zabójstwo eutanatyczne) – § 216 StGB, zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.
Oznacza to, że:
nie każde zabójstwo jest morderstwem w rozumieniu niemieckiego kodeksu karnego;
niemiecki kodeks karny wyróżnia zabójstwo (w tzw. typie podstawowym) oraz dwa typy uprzywilejowane zabójstwa (§ 213 i § 216 StGB);
aby przypisać sprawcy morderstwo należy wykazać istnienie co najmniej jednej z przesłanek wskazanych w § 211 StGB;
o tym, czy w konkretnej sprawie zaistniała choćby jedna z przesłanek morderstwa (Mordmerkmale) decyduje sąd na podstawie zebranego materiału dowodowego;
jeżeli sprawcy można przypisać choćby jedną z przesłanek morderstwa to sąd może wymierzyć wyłącznie karę dożywotniego pozbawienia wolności, choć nie wyklucza to możliwości zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary.
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net+48 696 568 151
Zabójstwo a morderstwo w Niemczech
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech – posty | Facebook