Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Umorzenie postępowania karnego w Niemczech za nawiązką za bójkę w klubie

bójka w Niemczech - umorzenie postępowania karnego w Niemczech za nawiązką - adwokat Niemcy Kamila Matthies

 

Warto walczyć do końca i trzymać się przyjętej strategii. Umorzenie postępowania karnego w Niemczech za nawiązką po kilkunastu miesiącach walki, wymieniania się pismami z prokuraturą i sądem oraz oczekiwania na postępowanie sądowe daje dużą satysfakcję.

Co ważne – decyzja o umorzeniu na podstawie §153a StPO zapadła podczas pierwszej rozprawy, a nie – jak zazwyczaj – w postępowaniu przygotowawczym przed prokuraturą.

Jest to zatem dobra okazja, aby przypomnieć, że skierowanie aktu oskarżenia do sądu i wyznaczenie terminów rozprawy nie zamyka nam drogi do walki o umorzenie postępowania karnego za nawiązką. Możemy o to zabiegać podczas całego postępowania, aż do momentu wydania wyroku.

Opisywana sprawa budziła sporo wątpliwości – zarówno faktycznych jak i proceduralnych. Bójka w klubie, kilku oskarżonych o niebezpieczne uszkodzenie ciała, kilkunastu świadków, rozbieżne wersje zdarzeń, ogromne oczekiwania finansowe pokrzywdzonych, przewlekłość postępowania – to tylko niektóre kwestie, które musiał wziąć pod uwagę sąd.

Wraz z adwokatami pozostałych oskarżonych zwróciliśmy sądowi uwagę na wiele nieścisłości w zeznaniach świadków, wątpliwości dotyczących roli naszych klientów w bójce, przebiegu i przewlekłości postępowania oraz zarzutów stawianych naszym klientom.

Sąd dostrzegł te wątpliwości i podczas pierwszej rozprawy zwrócił się do prokuratora o wyrażenie zgody na umorzenie postępowania na nawiązką – tj. w zamian za określoną kwotę przeznaczoną na skarb państwa, na co prokurator przystał.

Dzięki temu klient nie będzie figurował w rejestrze karnym jako osoba skazana, a sąd uniknął długiego procesu i ogromnych kosztów postępowania.

Co ważne:

  1. Wnioskować o umorzenie postępowania karnego w Niemczech z §153a StPO możemy jedynie w przypadku występku.Występek to przestępstwo (nie mylić z wykroczeniem!), za które minimalna kara, która może zostać wymierzona to kara grzywny albo kara pozbawienia wolności mniejsza niż rok (Vergehen).
  1. Na umorzenie za nawiązką na etapie postępowania sądowego musi zgodzić się prokurator oraz oskarżony. Stanowisko pokrzywdzonego nie jest brane pod uwagę.

Wniosek? Warto walczyć do końca i nie odpuszczać, nawet jeśli wymaga to wielu miesięcy.

 

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies – Adwokat w Niemczech

info@adwokatniemcy.net

+48 696 568 151

https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne

Niemieckie prawo karne

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.