Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Ucieczka z miejsca wypadku w Niemczech – co Ci grozi?

ucieczka z miejsca wypadku w Niemczech Kamila Matthies

Ucieczka z miejsca wypadku w Niemczech to bardzo poważne przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 lub kara grzywny. Ponadto jego popełnienie może prowadzić do odebrania prawa jazdy.

Za ucieczkę z miejsca wypadku z § 142 StGB może odpowiadać nie tylko sprawca zdarzenia, ale również każda osoba, która uczestniczyła w wypadku (czyli przyczyniła się lub miała jakikolwiek wpływ na wypadek).

W prawie niemieckim nie ma rozróżnienia pomiędzy wypadkiem a kolizją (która w potocznym znaczeniu jest zdarzeniem mniej ”poważnym”). Zasadniczo więc nieistotne jest, czy podczas wyjeżdżania z parkingu urwałeś komuś lusterko czy brałeś udział w wielkim karambolu na autostradzie – każde takie zachowanie może wypełniać znamiona § 142 StGB. Jedynie konsekwencje tego typy zachowań mogą być różne.

Za nieuprawnioną ucieczkę z miejsca wypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 lub kara grzywny – są to tzw. kary główne.
Jednak pamiętaj! Osobie, która ucieka z miejsca wypadku może zostać odebrane prawo jazdy (uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec), jeżeli wie ona, lub może wiedzieć, że w wypadku zginęła lub odniosła poważne obrażenia inna osoba lub że wyrządzono znaczne szkody w mieniu należącym do innych osób.

Co oznacza wyrażenie ”znaczna szkoda”?
W orzecznictwie niemieckich sądów wskazuje się, iż minimalnie jest to wartość w granicach 1 200 – 1 500 euro. W praktyce więc zasadniczo za każdą nieuprawnioną ucieczkę z miejscu wypadku grozi odebranie prawa jazdy. Bowiem koszty naprawy w Niemczech (np. urwanego lusterka czy zarysowanego auta) zazwyczaj przewyższają kwotę 1 200 – 1 500 euro.

Zobacz wideo:

https://youtu.be/SVs4Pgp7Idg?si=ydnOz94TuyQ0ABhK

Jeżeli Ciebie bądź Twojego znajomego dotyczą problemy związane ze zdarzeniami drogowymi w Niemczech to jesteśmy do dyspozycji!

 

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M. – Adwokat w Niemczech www.adwokatniemcy.net
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151

 

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.